Na dovolenou s batohem

Zkuste si dovolenou jinak. Zabalte batohy a batůžky a vyrazte na klasický puťák. Puťák, je zkratka, patrně již z minulosti. Jednalo se o populární formu dětské rekreace, takzvaný putovní tábor. Děti se pěšky přemísťovaly z místa na místo a naučily se přitom spoustu dovedností, pro přežití v přírodě. Uměly postavit stany v táborovém tvaru, zajistit si vodu, navařit a podobně.

Turistika to je ono

Po vás tohle nikdo nechce. Stačí jen samostatný přechod. Na horách je co kousek nějaká chata, kde se můžete najíst, napít a v případě, že budete vy nebo vaše dítě unaveni, tak i přespat.

Můžete tyto chaty využít pro nocleh i vy, ale nedělejte to. Nebo, lépe řečeno, nedělejte to vašim dětem. Noci pod širákem jsou nezapomenutelné a jistě vaši rodinu neuvěřitelně stmelí. Děti poznají, že táta není jen ten suchar manažer, ale že se docela vyzná. Máma zase navaří i v polních podmínkách velice chutné jídlo a společné vyprávění pod hvězdami stmelování rodiny dále posune.

Co budete potřebovat za vybavení. Na léto, a dny s dobrou předpovědí postačí úplně lehké spacáky. Teploty málokdy klesnou pod 150C, což se dá v pohodě přečkat třeba jen ve svetru. Větší důraz dejte na spací podložku. Dětem postačí pěnová karimatky, dospělí, pokud nejsou zvyklí na spaní na tvrdém, by si mohli dopřát luxus samonafukovací podložky. Stan je vždy otázkou. Poskytne určité soukromí a pocit relativního bezpečí, jenže představuje většinou značnou zátěž. Ony ty tři kila se docela pronesou. Úplně proto postačí velká plachta, která se napne mezi stromy, případně jen pomocí turistických holí.

Nebojte se obyvatelů pastvin

Můžete vařit na ohni, ale v CHKO a rezervacích, se nesmí otevřený oheň, vůbec neměli zakládat. Proto si pořiďte nějaký plynový, či benzínový turistický vařič.

A kam vyrazit? Kdekoliv. Toulky Vysočinou jsou nenáročné, nabízejí i řadu možností na koupání. Hory zase poskytují úplně jiný pocit. Výhledy do daleké krajiny jen umocňují pocit, že děláte něco výjimečného. Ostatně, plánujte s dětmi a podřiďte se jejich přáním.