Malebné pobřeží italského Gargana

Pokud se zahledíte na obzor, můžete v dálce asi sto sedmdesáti kilometrů tušit pobřeží Chorvatska. Vzdušnou čarou je mu nejblíže město Dubrovník.

·         Poloha
Gargano se nachází ve střední části Itálie, někdy se mu díky tvaru Italského pobřeží říká „ostruha“ italské boty. Jedná se o chráněnou oblast, rezervaci, kde nesmí být žádný průmysl. Dokonce se tady nesmějí stavět nové domy nebo vyšší stavby, aby nenarušily krásy zdejších vesnic či přímořských městeček, které jako by ztratilo pojem o čase.

Rybářské město na strmém útesu

Město Vieste, které je celé v bílých barvách a rozkládá se na stejně bílém útesu, který kontrastuje s ostře tyrkysovým mořem a blankytným nebem, pochází z počátku prvního tisíciletí. Proto zde najdeme mnoho architektonických stylů od antických památek starého Říma, až po baroko sedmnáctého století. právě od tohoto městečka se ve vzdálenosti asi deseti kilometrů na každou stranu pobřeží nachází nejvíce skalisek, podvodních jeskyní a také krápníkových dómů.

Romantický výhled

Pokud jste příznivcem pěší turistiky, nenechte si ujít zdejší hornatou oblast. Nejvyšší hora Monte Calvo měří asi tisíc metrů a je z ní opravdu krásný výhled na okolní pastviny, další městečka a zalesněné oblasti či koryta řek, kroutící se v malebné krajině.

Pobřeží je strmé a nebezpečné

Ale o to přitažlivější pro dobrodružné povahy. Většinou se musíte dostat na pláže oklikou, pomocí cestiček a strmých schodů nebo stezek, někdy ale musíte celé úskalí na pobřeží obcházet, abyste si mohli prohlédnout skalní útvary, částečně podvodní jeskyně, které jsou při odlivu viditelné. Můžete také pozorovat vápníkové úkazy, které při slunečním nebo měsíčním světle mění barvu. Ovšem například u města Vieste se skalisko pojí s přístupnou pláží, která má velmi pozvolný vstup do moře.

·         Skalní dómy
Z pobřeží je většinou velice snadné dostat se do krápníkových jeskyní, které lemují celé Gargano při pobřeží. Některé dómy mají stropy až v padesátimetrové výšce.