Mít tak pořádnou kliku!

Neexistuje snad žádná užívaná budova, jež by se obešla bez dveří. A je jen málo dveří, které nepotřebují kliku a zámek. Protože bez kliky jsou dveře snad jedině ve vězeňských celách nebo na uzavřeném pavilonu psychiatrie a dveře bez zámku může mít jedině ten, kdo je na psychiatra zralý.
petlice na vratech
Tyto atributy, tedy kliky, kování a zámky, u nás prostě nezbytně potřebujeme. Kliky hlavně proto, abychom se kdykoliv dostali do svého objektu nebo z něj, a zámky proto, aby se nám dovnitř pokud možno nedostal nikdo nepovolaný, obtěžujícími návštěvami počínaje a kriminálníky konče.
Ovšem na světě neexistuje pouze jeden jediný model kliky a také kování a zámků je na výběr celá řada. To proto, aby si člověk vybral právě to, co mu vyhovuje, respektive co podle něj bude co nejméně vyhovovat těm, které dovnitř vpustit nemíní.
dveřní kování
Co se kliky týká, měla by tato v první řadě sloužit dobře ke svému účelu a zároveň také působit esteticky, tedy lahodit oku těch, kdo ji uvidí, a zejména samotnému majiteli. Je to jednoduché – kovová klika, zejména nějaký na zakázku dělaný kousek, může být sice hezká, ale je-li na venkovní straně uprostřed třeskutých mrazů, jistě není příjemné se jí dotýkat. A naopak třeba klika plastová je v tomto ohledu příjemnější, jenže že by šlo pro změnu o něco, na čem by bylo možno se zaujetím ulpět pohledem, to tedy ne. A koule místo kliky? Jistě i ta má své přednosti, ovšem jenom pro toho, kdo si chce být ještě více jist před nezvanými hosty a současně soustavně nezapomíná doma klíče. Protože za takovou kouli sice vezmete, ale to co s klikou s ní neuděláte.
Kování patří ke klice naprosto neodmyslitelně, stejně jako panty ke dveřím. Vždyť si jenom představte, jak vypadají dveře bez kování, a zkuste se zamyslet nad tím, jak by asi fungovaly dveře bez pantů. Zdálo by se, že u těchto věcí nejde o nic světoborného, že je to něco triviálního. Jenže vězte, že tomu zase až tak docela není. Protože třeba kování může být rozetové, tedy to, jež se skládá ze dvou dílů, které se k sobě přišroubují z protilehlých stran dveří, nebo štítové, jež se uchycuje dvojicí vrutů z obou stran přímo do dveří. A chcete-li si takové kování pořídit, musíte volit i z různých materiálů, nerezové oceli, hliníku, chromu, niklu, bronzu,…
kovaná klika
Ovšem ani to není na dveřích ještě to nejtěžší. Nejtěžší je vybrat správný zámek nebo ještě lépe více zámků naráz. Ale o těch se teď bavit nebudeme, to by bylo na další povídání.
Napřed potřebujete mít kliku. Nejlépe něco jako . A o zámku si popovídáme, až ji budete mít a až budete schopni mlít u dveří pantem.