Kamenný obklad z přírodního materiálu

Trvanlivost – u přírodního kamene se počítá s životností desítek až stovek let, jistě není nutné popisovat, že kamenné stavby hradů a zámků tu stojí stovky let i bez vážnějších zásahů do statiky obvodového zdiva. A pokud se rozpadají, jako např. hradní zříceniny, bývá to zejména kvůli přírodní erozi pojiva, a ne samotných kamenů.

kamenná zeď

Jedinečná kresba – každý přírodní kámen je jako kousek dřeva, které naleznete v přírodě. Je jedinečný, neopakovatelný a nelze jej ničím dokonale napodobit. Můžete se o to snažit sebevíc různými technologickými, laboratorními postupy, ale vždy bude umělý kámen pouhým umělým výtvorem, což se také obvykle pozná na první pohled.

Příjemný na dotek – přírodní kameny jsou tvořeny krystalickou mřížkou s vnitřními vazbami, které drží kámen pohromadě. Je to svým způsobem přírodní zázrak, ostatně jako vše živé, co nás obklopuje. Tomu také odpovídá vztah člověka k přírodním živlům, organismům i materiálům, vnímáme je jako něco přirozeného a rádi se také takových věcí dotýkáme.

kameny v přírodě s kamenným srdcem

Vzít do ruky kámen nebo jej pohladit a dotknout se jej znamená prožít něco krásného, mnohé z nás to láká mít doma sbírku minerálů nebo alespoň pár kamenů se zajímavou kresbou. Lákavé je to jak na pohled, např. i v podobě obkladů či dlažby, tak i na dotek bosou nohou. Našlapování po kamenné dlažbě, je-li vyhřátá od slunce nebo podlahového topení, může být velmi příjemné.

A co nevýhody

Jsou těžké – musíte počítat s tím, že každý přírodní kámen bude něco vážit. To znamená přizpůsobit tomu prostředí, které budete obkládat, a dbát o jeho dostatečnou nosnost. Hmotnost kamenného obkladu https://www.stoneexpert.cz/ by měla být jednou z prvních věcí, které by měly zajímat statika a další odborníky, kteří se budou k realizaci stavby vyjadřovat.

Vyšší cena – počítejte vždy s vyšší cenou u přírodního kamene ve srovnání s některými jinými materiály. Je to podobné, jako u nábytku z masivního dřeva, který bývá dražší, než ten z dřevotřískových desek.