Jíst neznamená tloustnout

Mezi civilizační choroby se zapsala i obezita. Jde o chorobu, která významně ovlivňuje zdraví jedince a dá se říci, že u mnohých je později příčinou úmrtí. Snaživí rodiče proto od batolecího věku vedou své děti k tomu, aby nespadly do skupiny obézních. Již v dětském věku drží své ratolesti na dietách, většinou jednostranných, které nevedou k ničemu jinému, než k dalším zdravotním problémům. V adolescenčním věku a později řeší tento problém především ženy, i když muži na tom s váhou nejsou lépe.
zelený talíř
Která žena neřeší svá kila navíc? Skoro každá. Ne každé řešení ale patří mezi to rozumné. Dá se říci, že mezi nejrozumnější redukci váhy můžeme zařadit způsob, kdy snížíme počet přijímaných kilojoulů, do stravy zařadíme zeleninové a ovocné prvky, omezíme sladkosti a přestaneme se povalovat na pohovce.
Jak vyzrát na kalorické pasti?
– jezme častěji a menší porce, nejlépe 5x-6x denně
-jídlo si dávejme na malé talířky, budeme mít dojem, že je jídla více
-dbejme na to, aby strava lahodila nejen organismu, ale i oku
– pijme dostatek vhodných tekutin. Vhodné jsou neslazené čaje, nebo jen s přírodní citronovou šťávou. Vůbec nevadí, vsadíme-li na čistou vodu.
-fast foody obcházejme obloukem. Nicméně jednou za čas si pizzu či hamburger můžeme dopřát, rozumně zas ubereme z jiné porce.
– nepodceňujme svačiny. Je vhodné mít k disposici vždy něco malého k zakousnutí. Ošidíme tak žaludek a dodáme další energii. Volíme většinou ovoce nebo tvarohové pomazánky.
krátké mrkve
– ale i sladkosti je možno dopřát si v rozumné míře. Sladké máslové krémy se snažíme nahradit krémy na bázi tvarohu. Vhodné jsou ovocné dorty, kde je podíl těsta a cukru co nejmenší. Přesto si můžeme pochutnat. I jogurtová zmrzlina může být v horkých dnech ňamka. Jde jen o to, abychom si vždy uvědomili, jak je možné si pochutnat i na málo kalorickém jídle.