Jaké sporty zvolit při bolestech zad

Vyzkoušejte jógu

Ideální způsob, jak relaxovat a protáhnout celé tělo a především zaměstnat svaly břišní a zádové uložené hluboko podél páteře. Podpoříme tím zároveň správné držení těla a zmírníme bolesti zad, ať už nás trápí v kterékoli oblasti. Zvláště účinné jsou cviky kombinace předklonů a záklonů prováděné ve stoje anebo v tureckém sedu střídavé práce pažemi a otáčení trupu. Výhodou jógy je cvičení v poklidu na měkké podložce, doma a s doprovodem příjemné hudby. Měli bychom však vždy cvičit u otevřeného okna, případně venku na zahradě na trávníku či na terase.
jóga na molu

Plavání

Voda příjemně nadnáší a lze v ní provádět různé plavecké techniky, nejlépe střídat styl prsou, kraula a znaku. Při plavání prsou by se měla hlava pravidelně potápět, pokud by byla stále nad vodou, přetěžovali bychom tím krční páteř a bolest zad naopak zesílí. Vhodným cvičením je také vodní aerobik.

Kolo raději ne

S bolavými zády na cyklistiku zapomeňte, pouze pro zpestření pohybu si kolo můžete dopřát jen na patnáct až dvacet minut denně. Při jízdě na kole se páteř nepřirozeně hrbí, trpí ramena, krční a bederní obratle a zádové svaly nejsou dostatečně prokrvené a rozhýbané.

Turistika

Dynamičtější chůze, nejlépe s hůlkami, se doporučuje rekonvalescentům i seniorům jako vhodný druh pohybu. Záchytné hole pomáhají udržet rovný postoj, kdy se tělo nehrbí a páteř se nenamáhá, zároveň se tím rozpohybují i svaly horních partií těla. Turistika je obecně vnímána jako nejlepší a přirozený druh sportovní činnosti, a to dokonce i s mírnou zátěží v kvalitním batohu s bederními a prsními pásy.
dívka na cestě

Ranní rozcvička

Za socialismu se většině z nás zdály některé zvyklosti přehnané a nebyly mezi lidmi zrovna v oblibě. Jednou z nich bylo ranní časové znamení oznamující šestou hodinu a vzápětí se ozval povzbudivý hlas sportovního nadšence, který prováděl upažení, dřepy, úklony a shyby do rytmu hudby. Stejně tak úderem šesté probouzeli vojáci základní služby a rozcvička je neminula. Ranní rozcvičení má však něco do sebe, protáhne svaly, rozproudí krev a uvolní endorfiny a den pak bývá hned veselejší.