Jak vybrat pračku?

Je mnoho parametrů, které mají na výběr pračky vliv. Typ pračky, pro jak velkou domácnost bude prát a jak často, její funkce, velikost, spojení se sušičkou, její vzhled a mnoho dalších. Takže jaké jsou možnosti?
Nejzákladnější rozhodnutí je typ. Existují modely buď s předním nebo horním plněním. Od toho se také odvíjí kapacita. Horní plnění je vhodné do domácností s menším počtem osob, protože mají menší buben a vyperou maximálně 10 kg prádla, zatímco s předním plněním zvládnou až 13 kg. Takže typ a s ním také kapacita je ovlivněna počtem osob v domácnosti.
ovládací panel pračky
Ačkoli domácnostem o dvou členech postačí kapacita do 6 kg, je potřeba myslet na to, že se jedná o dlouhodobou investici a je tedy možné, že se počet členů navýší. Proto je vhodné pořídit větší model.
Dalším důležitým parametrem vzhledem k prostoru, ve kterém se má pračka nacházet je její hloubka. Obvyklé rozměry u pračky s předním plněním je 85x60x60 cm, existuje také ve verzi SLIM pro menší koupelny s hloubkou od 33 do 45 cm. Modely s horním plněním jsou různě velké a jejich výběr závisí spíše na finančních možnostech.
Pračka má různý počet otáček. Čím větší jsou kusy prádla, tím vyšší počet otáček je třeba, aby z něho byla odstraněna vlhkost. Pro jemné prádlo se hodí 1000 otáček, 1200 je vhodných pro běžné prádlo a 1400 – 1600 otáček je vhodný pro přípravu prádla do sušičky.
Energetická třída pračky dokáže zajistit úsporu energie. Nejúspornější jsou modely s označením A+++, potom A++, A+ a nakonec A.
ručník v sušičce
Jednotlivé druhy praček mají nejrůznější dodatkové funkce a programy. Sem patří například dětský program, který je vhodný nejen pro děti, ale také pro alergiky, protože důkladně vypere i vymáchá. Funkce Aqua Stop zabraňuje úniku vody z přívodní hadice způsobené jejím poškozením nebo poruchou pračky. Pomáhá tak předcházet vytopení bytu. Pro ty, kteří mají elektřinu rozdělenou na denní a noční proud, se vyplatí použít funkci odloženého startu. S její pomocí si totiž uživatel může nastavit přesný čas začátku pracího cyklu. V nabídce jsou také modely se zkrácenými programy. Zatímco běžný prací cyklus trvá minimálně hodinu, ten zkrácený 15-30 minut.