Těhotenství je nádherné, ale není to procházka růžovým sadem

Zázrak vývoje

Nejdřív je to několikadenní zpoždění vašich dnů, potom se objeví dvě čárky na těhotenském testu a potom si domů nesete první obrázek z ultrazvuku. Zatím je to jen malá tečka ve vašem bříšku, ale během devíti měsíců vyroste v malého človíčka. Je neskutečné, když si představíte, že z něčeho, co je vidět jen pod mikroskopem bude brzy cca padesáti centimetrové miminko, které se umí samo dostat na svět a samo dýchá a jí.

obrázek_miminka

Matka příroda je borec

Příroda to má skvěle zařízené. Všechny důležité orgány se vyvinou v bezpečí matčina bříška. Současné medicínské technologie dokážou odhalit různé genetické vady včas, předchází se tím narození postižených dětí. Pokud je to možné, lékaři můžou zákrokem po porodu dítěti mnoho vad odstranit a to téměř bez následků a dítě žije úplně normální život. Každá budoucí maminka chodí do poradny ke svému gynekologovi, kde se kontroluje krevní tlak, moč a cukr. V případě těhotenské cukrovky buď stačí dieta, nebo si matka píchá inzulin a po porodu cukrovka do několika dní zmizí. Většina těhotenství ale probíhá bez komplikací, takže si maminky užívají čekání na miminko v klidu.

Těhotenství je náročné

Ač je těhotenství krásné období, co se týká psychického hlediska, pro tělo (to fyzické) je to stav „jiný“. Ne tedy příliš komfortní. Nejprve přijde neskutečná únava spolu s žaludkem na vodě. Přežít první tři měsíce je jízda. Jako lusknutím prstu obojí zmizí s nástupem druhého trimestru. Ovšem tělo se připravuje na porod, takže maminku začíná bolet v kříži. To poměrně brzy také odezní. S kulaticím se bříškem se změní těžiště, styl chůze a může se dostavit bolest zad.

čekání_na_miminko

Už nebudete moct dlouho sedět či stát či chodit, prostě to budete muset střídat. Může vás pálit žáha, což zmizí bohužel až s porodem. A pomalu přichází třetí trimestr, kdy se zakulacujete víc a víc a pohyb začíná být náročný. Už ani spaní není ideální. Někomu pomůže kojící polštář, někomu víc polštářů pod hlavou. Každá jsme jiná. A pak se jako mávnutím proutku cítíte najednou dobře. Nic vás nebolí, máte spoustu energie. Tělo se připravuje na porod, věřte, že během několika dní, už vykoukne vaše miminko na svět. A pokud nemáte ještě vše nakoupené, podívejte se na potřeby pro kojence Kojeneckeobleceni.