Podle čeho si vybrat lekce cizího jazyka?

Učit se jazyk je jiné než učit se třeba dějepis. Schopnost komunikovat slovy je zakódovaná v našem mozku odpradávna a funguje v podstatě automaticky. Malé dítě se naučí svůj mateřský jazyk bez jakékoli vědomé námahy jen tím, že poslouchá.
V podstatě tuto schopnost v průběhu života neztrácíme tolik, kolik se běžně tvrdí. Budeme-li pobývat dva roky v cizí zemi a aktivně se stýkat s místními a denně v jazyce komunikovat, naučíme se ho.
vázané knihy
Běžně ale nemáme možnost všeho nechat a na dva roky se vydat kamsi do neznáma. Jak tedy tuto zkušenost nejlépe nasimulovat v prostředí učebny? Metody používané na státních školách jsou většinou z mých zkušeností dost pomýlené. Memorování slovíček, pročítání nekonečných textů, které nás leda tak uspí a omílání gramatických pouček. Ne. Naučit se dobře jazyk chce něco docela jiného.
abc slovník
Komunikace především
 
V dobrém jazykovém kurzu si povídáme s lektorem i s ostatními studenty, zpracováváme dialogy a pamatujeme si také na základě emočních zážitků. Když se jednou zasmějeme nad tím, jak náš spolustudent zkomolil slovíčko, budeme si ho pamatovat pravděpodobněji než když si ho s vypětím všech sil desetkrát přečteme.

Na co si dát pozor při výběru?
 
Při výběru jazykového kurzu je vhodné zjistit, jakou pověst má daná jazykovka. Nejlepší je samozřejmě znát někoho, kdo se tam jazyk učil, dají se ale využít i recenze na internetu. Jděte po těch, které jsou pozitivně laděné. Chválí někdo přístup lektora či používání moderních učebnic? Bingo! Kritizovat totiž umí každý a kritiku nějakého staromilce, kterému to moc nešlo najdete vždy.
 
 
 
Nahlédněte do učebnic
 
Než přijdete plni očekávání na první hodinu, koukněte se do učebnice. Nebo lépe, koukněte se do ní než ji koupíte. Je plná podnětů k diskuzi, dialogů a obrázků? Dobrou pověst mají učebnice řady „Projekt“ a „Headway“, tam se asi nesplete.
učitelka s úsměvem

Bez úsilí to nejde
 
Moderní metody jak je popisuji vypadají jednoduše. Intuitivní učení ale neznamená, že se nebudete učit. Budete. Dostanete na doma určitě spoustu poslechů, úkolů třeba i časově náročný úkol jako kouknout se na film. Bez gramatiky to samozřejmě taky nejde, vtip je v tom jí neobětovat celou hodinu, ale třeba patnáct minut a zbytek lekce se věnovat procvičování naučeného v reálných situacích.
A pokud chcete udělat něco navíc, překládejte si třeba texty písniček, které máte rádi nebo si půjčte knížku na úrovni vaší dovednosti. Možností je nepřeberně. Jisté je jedno, osvojení si cizího jazyka člověka obohatí o nový pohled na svět.